Raben logo
csm_Raben_summary_of_2019__002__9db36cef9a.jpg

2019 aasta märksõnadeks Raben Grupis olid väljakutsed ja areng

2020.01.28
Aasta 2019 tõi logistikasektorile mitmeid väljakutseid. Vaatamata sellele tõusis 2019. aastal Raben Grupi käive ning ettevõtte lõpetas aasta üle 1.2 miljardi eurose kasumiga. Edulugude nimekirja kuulub ka logistikavõrgu arendamine Euroopas ning ühenduste kasv Saksamaaga. Lisaks edukatele äritulemustele on meid sel aastal pärjatud mitmete auhindadega nii ettevõtte kui selle esindajate tasemel.

Raben Grupp võib 2019. Aastat pidada edukaks: eelarve-eesmärgid on saavutatud 1.25 miljardi euro suuruse kasumi/käibe näol, mis on aastaga võrreldes kasvanud 8%. Raben Grupi poolt teenindatavad põhisektorid 2019. aastal olid: toiduainete transport (27%), tarbijatehnologiad (21%), autotehnika (20%), jaemüük (12%), kemikaalid (11%) ja FMCG tooted (9%).

Meil on palju pikaajalisi kliente. Nende ärimudelid on viimaste aastatega muutunud meie kohaneme nendega. Oleme partnerid ning lahendame ettetulevaid probleeme koos. Me ka kasvame ja areneme koos. Pidev areng on sisse kirjutatud Raben Grupi DNAsse. Lisame üha uusi ja uusi asukohti ning riike oma Euroopa võrgustikku: eelmisel aastal liitus meiega Bulgaaria ning laienesime Saksamaal ja Itaalias. Meil on juba mitmeid häid siseriiklike jaotusvõrke ning riiklik jaotusvõrk on nagu elav isik – see on selgroog, mis toetab tervet keha. See tähendab, et saame tegutseda rahvusvaheliselt: saame pakkuda merevedu, õhuvedu ja lepingulist logistikat. Kui siseriikliku jaotusvõrgu selgroog puudub, on see meie mõistes halb ülesehitus,“ selgitab Raben Grupi tegevjuht Ewald Raben. „Meie eesmärgiks on standardiseerida oma ristdokk-laod üle Euroopa. Neil peaks olema sarnane ülesehitus, protsessid ja IT-süsteemid. Meie ja meie klientide jaoks tähendab standardiseerimine optimeerimist ja pakutud teenuste kõrgeimat kvaliteeti.“

Raben Euroopas

2019. aastal avati mitmed uued otseliinid Raben Grupi riikidest Saksamaale. Ühendused Rumeenia, Tšehhi Vabariigi, Slovakkia, Baltimaade, Ukraina ja ida suunas arenesid samuti dünaamiliselt. Itaalias tugevdas Raben Grupp koostööd Sittamiga, millest omandati 51%. Pikaajaline omanik perekond Bertol omab endiselt 49% Sittami aktsiatest. Mõlemad omanikud otsustasid ühiselt suurendada Sittami kapitali ning lisaks tugevdati Itaalia operaatorit juhtkonda Wojciech Brzuskaga, Raben Grupi juhiga, kellel on 20 aastat kogemust TFL tööstuses/valdkonnas, kes asus Sittami tegevjuhi positsioonile. Raben investeerib hetkel Itaalia turule aktiivselt innovaatiliste IT-lahenduste, siseriikliku jaotuvõrgu laiendamise ning rahvusvaheliste ühenduste loomise teiste Raben Grupi turgudega.

Novembris liitus Rabeni perega Bulgaaria, mis tähendab, et ettevõte tegutseb 13 turul Euroopas 150 depooga. Rahvusvaheline logistikakeskus Sofias ning igapäevased otseühendused 6 laoga partnervõrgustikuga üle riigi mitte ainult ei võimalda ettevõttel Bulgaaria turul efektiivselt tegutseda, vaid avab ka uusi võimalusi arenguks mandri kagusuunal. Kui ettevõtte teeb ühes Euroopa osas oma esimesi samme, siis teises Euroopa piirkonnas tähistati aastapäeva: Raben Leedu, Raben Läti ja Raben Eesti tähistasid 15. tegevusaastat.


Eelmisel aastal moodustas Euroopa logistikavõrgustikus Raben Grupi pakutud teenustest traditsiooniliselt suurima osa maismaatransport (66%), millel järgnes lepinguline logistika (13%), FTL (8%), värskete toidukaupade logistika (8%), logistika täislahendused (4%) ja lõpuks mere- ja õhutransport (1%). On põhjust märkida, et meretransport arenes möödunud aastal väga dünaamiliselt ning sellele valdkonnale pühendunud Rabeni tiim kasvas oluliselt. See kõik näitab Rabeni pingutusi loomaks üle-Euroopalist logistikavõrgustikku.

Raben Saksamaal

Raben Grupi oma sõltumatut transpordivõrgustikku, mis on tegutsenud Saksamaal alates 2018. aasta jaanuarist, laiendati eelmisel kevadel uute depoodega. Schüttorfi logistikakeskusel Alamsaksimaal on 4500 m2 dokkimisala ka 53 laadimisplatvormiga  sissetulevate ja väljaminevate kaupade jaoks. Neumünsteris Schleswig-Holsteinis avas Raban Trans European Germany depoo 750 m2 laopinnaga ja 8 laadimisplatvormiga. Investeering võimaldas ettevõttel pakkuda tõhusamat teenust Põhja-Saksamaal.


Tasub  mainida ka kahe ja poole aastast võistlust Eisenachi logistikakeskuse laienemise alal, mida täiendati tänapäevaste laohoonetega, rekkapesu võimalusega remonditöökoja ja uute kontoriruumidega. 6,5 miljoni euro suuruse investeeringu tulemusena on Raben Grupil praegu kasutada 40% Eisenachi laovõimekusest – kokku neli logistikaladu, kaks ristdokki ja 74 laadimisdokki. Eesmärgiks on suurendada Raben Grupi kohalolu Tüüringimaal.  

2019. aasta novembris allkirjastati leping Fenthol & Sandtmanniomastamiseks, mille osaks on ka FKL & Kraftverkehr Ehrig. Raben omastas ülejäänud 50% et, ettevõtte osalusest, mille kaasomanik oli ettevõte olnud juba 2011. aastast ning seega sai Raben Grupist ettevõtte ainuomanik. Lepingu tulemusena võttis Raben Grupp üle Fenthol & Sandtmanni jaotuskeskused koos töötajatega Hamburgis, Erlensees, Lepizigis ja Dresdenis.

Saksamaa turul mängivad tähtsat rolli igapäevased ühendusest teiste grupi riikidega, eriti ühendused Saksamaa ja Poola vahel, mille eesmärgiks on järgnevatel aastatel saadetiste arvu kahekordistada.

Innovatsioon

Eelmisel aastal lisandus Raben Grupi infrastruktuuri investeeringutele  ka uute tehnoloogiate kasutuselevõtt ja sõidukipargi arendamine. Jaanuaris pakkus ettevõtte oma klientidele innovaatilist tööriista, mis põhineb ETA parameetril (Estimated Time of Arrival ehk oodatav kohalejõudmisaeg) – see võimaldab saadetisi reaalajas jälgida ning ennustada kohalejõudmise aega 2 tunnise täpsusega.
Seda lahendust ei hinnata mitte ainult klientide, vaid ka IT-tööstuse poolt. Kahendust koos myRaben.com platvormiga tunnustati Computerworldi korraldatud „Best in Cloud 2019“ konkursil tiitliga „Parim pilveteenuse rakendamine viimase 12 kuu jooksul“. Raben Leedu ja Raben Läti on Leedus ja Lätis esimesed, kes seda lahendust transpordi puhul kasutavad.

Juba mitmeid aastaid keskendub Raben Grupp automatiseerimise ja robotiseerimise protsessidele ning erinevate tasandite teenustele: füüsilised protsessid, IT-protsessid ning viimasel ajal ka robootika- ja automatiseerimisprotsessid (RPA). Automatiseerimise osas on edendatud IT-lahendusi nagu näiteks platvormid, mis edastavad automaatselt klientidele infot, kohalejõudmisaega näitavad platvormid, jne. Automatiseerimise ja laorobootika alal kasutab Raben saadetiste mõõteseadmeid, autonoomseid, poolautomaatseid kahveltõstukeid, robotkäsi, IoT sensoreid (asjade interneti sensoreid) ja mitmeid teisi lahendusi, mis aitavad tõhustada transpordi- ja ladustamisprotsesse. RPA (robootika- ja automatiseerimise) lahenduste vallas rakendatakse tarkvararoboteid kes toetavad või asendavad kasutajate tööd teatud rakenduste osas (WMS/TMS/FK) või IT-süsteemide liidestamisel.

Tunnustused

Raben Grupi edu võib mõõta ka saadud tunnustuste kaudu. Tunnustuste ja auhindade arv 2019. aastal oli tõepoolest suur ning osad neist olid tõesti erilised ja prestiižsed. Poola peaminister Mateusz Morawiecki autasustas Raben Grupi tegevjuhti Ewald Rabenit panuse eest Poola majandusse Poola iseseisvuse 100. aastapäeva medaliga. Poola Transpordi ja Logistika Tööandjate Ühendus jällegi pärjas Paweł Trębickit, Raben Transpordi peadirektorit teenetemedaliga panuse eest Poola transpordivaldkonna arendusse.


Raben Grupi valdkonnaspetsiifilise kompetentse tunnustati veel mitmel korral. Ettevõttele omistati tiitel „Usaldusväärne Bränd 2019“ logistikateenuste kategoorias „My Company Polska“ ajakirja poolt. Raben sai esikoha 24ndat korda koostatavas TFL (Transport Forwarding Logistics) edetabelis ärilehe „Dziennik Gazeta Prawna“ logistikateenuste kategoorias. Samuti märgiti transpordi kategoorias ära Fresh Logistics Polska. Raben Grupp sai ka „Rzeczpospolita“ auhinna kui väljapaistev ettevõte transpordi, ekspedeerimise ja logistika alal kategooriates „Suurim käive lepingulises logistikas“ ja „Parimad korporatiivvastutuse praktikad“. Lisaks sellele pärjati Raben Logistics Polska 18ndat korda välja antavate Aasta Logistikaoperaator 2019 auhindadel kuldse embleemiga. Lisaks oli ettevõte esikohal klientide poolt kõige rohkem usaldatavate ettevõtete hulgas ning Raben Transport sai ka Logistikaliidri auhinna kategoorias Kõige usaldusväärsem FTL-teenuste osutaja. Lisaks tunnustustele Poolas autasustati Raben Ukrainat „Märkimisväärse aktivisti“ tiitliga terviklike transpordi- ja logistikateenuste alal.

Korporatiivne sotsiaalvastutus

Raben Grupi tegevused sotsiaalse vastutuse alal 2019. aastal tõid märgatavaid tulemusi ning pälvisid ka mitmeid äramärkimisi. Kevadel istutasid vabatahtlikud 2100 puud „e-arve=kõrgem kultuur“ kampaania raames, mida on korraldatud alates 2014. aastast. Selle aja jooksul on istutatud kokku üle 13 000 puu. Raben osales ka Vastutustundliku Ettevõtte Foorumil ning viimane raport „Poola vastutustundlikud ettevõtted 2018“ märkis ära 16 Rabeni algatust. Juba neljandat korda autasustas ajakiri „Polityka“ Rabenit korporatiivvastutuse Kuldse Lehega ning eriauhinnaga koostöö eest Poola Toidupankadega. Ettevõte pälvis Jacek Kuroń auhinna panuse eest toidujäätmete tekke ennetamisse. Suvel avaldati viies sotsiaalraport „Tee vastutuseni 2018“ Raben Grupi tegevustest Poolas.

Raben Grupp lõpetas aasta rõõmsa jõuluüllatusega kui Ewald Rabenist sai kampaania patroon ja tema vennast Marcost vabatahtlik autojuht jõulusõidul Saksamaalt Bulgaariasse, Moldovasse, Rumeeniasse ja Ukrainasse. 38 reka ja 300 vabatahtliku koostöös transporditi Ida-Euroopa riikidesse enam kui 170 000 kingipakki. Jõulukingid jagati kohalikele kooli- ja lasteaialastele, lastekodudele ja haiglatele.